• Przytulanka

DOB-ROZ_kafelki_przytulanka.png

Przytulanka – mała rzecz, a ogromna pomoc w dobrym śnie maluszka!

Oznacza zazwyczaj coś miękkiego, łatwo chłonącego zapachy, zwłaszcza zapach mamy (warto więc nową lub świeżo wypraną przytulankę ponosić przez parę godzin na sobie), a także nadającego się do miętoszenia w rączkach, ewentualnie do ssania.

Warto wiedzieć, że zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Pediatrii w pierwszym roku życia, ze względu na ryzyko uduszenia się, dziecko powinno spać w „pustym” łóżeczku: bez poduszki, kocyka, kołderki, ochraniaczy na szczebelki, pozycjonerów, zabawek i innych dużych i miękkich przedmiotów. Co może wydarzyć się, kiedy śpiący malec zbyt mocno przytuli buzię do miękkiej powierzchni ilustruje dobrze ten MATERIAŁ FILMOWY: dziecko (manekin) wdycha powietrze, które właśnie wypuściło noskiem, czyli oddycha powietrzem o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Jeśli nie zmieni pozycji główki, to ryzyko asfiksji – głębokiego niedotlenienia organizmu spowodowanego zaburzeniami oddychania lub właśnie brakiem tlenu w powietrzu – wzrasta z każdą mijającą minutą. Z tego powodu tak ważne jest odkładanie dziecka na sen od pierwszych dni życia zawsze na plecki, nigdy na brzuszek. I, również z tego powodu, odradzam sen z maluszkiem we wspólnym łóżku.

Na szczęście dostępne są bezpieczne przytulanki, nawet dla najmłodszych dzieci. Ważne są tutaj zarówno wymiary przytulanki (początkowo nie więcej niż 35x35cm), jak i materiał, z jakiego jest wykonana (początkowo wyłącznie lekki i przewiewny, np. bawełna muślinowa). Przed zakupem zapoznajcie się z atestami i/lub certyfikatami, jakie posiada wybrany przez Was produkt (o tych oznaczeniach przeczytacie np. TUTAJ). Uważam, że pierwszą - i spełniającą te wymagania - przytulankę warto wprowadzić już po 4-5. miesiącu życia maluszka.

Najlepiej jest, kiedy przytulanka towarzyszy maluszkowi od etapu rytuału przedsennego (o rytuale przeczytacie więcej TUTAJ) aż do porannej pobudki (lub do pobudki z drzemki). Po wejściu do sypialni umieśćcie ją pomiędzy sobą a dzieckiem np. kładąc ją sobie na ramieniu, a po odłożeniu maluszka do łóżeczka połóżcie ją przy jego główce, a nawet delikatnie pogłaszczcie nią jego policzek.

Główną funkcją przytulanki jest wzmocnienie w dziecku poczucia bezpieczeństwa, co przekłada się na lepiej przesypiane noce: między cyklami snu, kiedy maluszek lekko wybudza się, przytulanka pomaga mu uspokoić się i wyciszyć. W nieco późniejszym wieku przytulanka pełni też funkcję łącznika między dzieckiem a rodzicami – dziecko kojarzy ją z domem, co dodaje mu spokoju i pomaga przejść do większej samodzielności. Może też ułatwić mu odnalezienie się w trudniejszych sytuacjach, np. w pierwszych dniach w żłobku lub przedszkolu albo podczas wizyty u lekarza.

Poniżej przedstawiam Wam moje propozycje bezpiecznych przytulanek, dostosowanych do wieku dziecka. Nie ukrywam, że jestem ogromną fanką przytulanek z satynowym obszyciem, dlatego wiele z moich ulubionych produktów wyróżnia jedwabne w dotyku wykończenie. Właśnie ten kawałek satynki „robi robotę” – przepuszczany przez paluszki maluszka pomaga mu szybko odpłynąć w sen!

Ze względów bezpieczeństwa przytulanki-maskotki mogą pojawić się wokół śpiącego dziecka dopiero w drugim roku życia, najlepiej po 18mż. Początkowo lepsze będą małe i przewiewne przytulanki-pieluszki lub przytulanki-kocyki. Oczywiście, nie każde dziecko od razu zaakceptuje przytulankę – dajcie mu na to czas, na początek wystarczy, że przytulanka towarzyszyć mu będzie podczas przygotowań na sen i w czasie snu. Z czasem maluszek dostrzeże ją i zacznie z niej korzystać.

 

PIERWSZE MIESIĄCE ŻYCIA

Lullalove DouDou Pierwsza Przytulanka

Lullalove.PNG

Aden&Anai Przytulanka-Pieluszka

Aden.PNG

Jeżeli rozważacie zakup "szumiącej przytulanki", polecam Szumisia z opcją nieprzerwanego 12-godzinnego szumu (System Non-Stop) - to właśnie ciągły szum pomaga dziecku płynnie przechodzić między cyklami snu, co wpływa na jakość snu. Pamiętajcie, aby źródło białego szumu nie znajdowało się bezpośrednio przy główce maluszka.

Szumis.png

 

6+ MIESIĘCY

B.Toys Kocyk-Przytulanka

BToys.PNG

Aden & Anais Przytulanka-Pieluszka z główką zwierzaczka

AdenAnais.PNG

Lulujo Przytulanka-Pieluszka z główką zwierzaczka

Lulujo.PNG

 

 

9+ MIESIĘCY

Elodie Details Przytulanka-Kocyk

Elodie-bez.PNG

MyTuli

Mytuli-slonik.PNG

 

18+ MIESIĘCY

Możecie zatrzymać dotychczasową przytulankę albo zaproponować Waszemu maluszkowi, aby samodzielnie wybrał nową, którą może być już zabawka-maskotka. Wybór jest ogromny, ale zwracajcie uwagę na wykończenie przytulanki - nie powinna mieć żadnych elementów, które dziecko mogłoby oderwać (i np. połknąć).

Jeżeli Wasz maluszek lubi zasypiać słuchając uspokajającej muzyki, dobrą przytulanką będzie Konik Morski marki Fisher Price, który po naciśnięciu brzuszka gra usypiające kołysanki z szumem wody w tle, a sam brzuszek delikatnie rozświetla się ciepłym żółtym światełkiem (muzyka i światło gasną po 5 minutach, ale jeżeli starszaczek obudzi się w nocy, z pewnością będzie w stanie samodzielnie ponownie włączyć konika). Światełko może pomagać zasnąć dzieciom po 2. urodzinach, kiedy dobrze rozwinięta wyobraźnia przynosi czasem obawy przed ciemnością.

Przytulanka-FisherPrice.png

 

Pamiętajcie, aby zawsze kupować dwie sztuki tej samej przytulanki - na wypadek zaginięcia!