Zmiana czasu na letni nastąpi w pierwszy wiosenny weekend, czyli 26-27 marca 2022.

A dokładnie o godzinie 2:00 w nocy w z soboty na niedzielę (26 marca przestawimy zegarki z 2:00 na 3:00). Utracimy w ten sposób 1h, więc jeśli macie w domu Wybitnego Skowronka, przynajmniej w teorii tę noc dośpicie lepiej!

Jak zawsze, polecamy Wam dwa równie dobre rozwiązania na tę zmianę:

1. OPCJA LENIWCA: przeczekanie zmian (nasz wybór! Dzieci w ciągu 1-2 tygodni przestawią się na nowe rytmy życia całej rodziny)

2. OPCJA DLA AMBITNYCH: stopniowe przyspieszanie pór snu dziecka – rozpocznijcie w poniedziałek poprzedzający zmianę czasu, odkładając dziecko na sen nocny o 10min wcześniej. Kontynuujcie wprowadzanie wcześniejszej pory snu nocnego przez kolejne dni. Po kilku dniach zauważycie, że Wasz maluszek zaczyna również nieco wcześniej budzić się rano i zasypiać na drzemki. To oznacza, że będzie gotowy na zmianę czasu w weekend.

Zatem jeśli Wasz maluszek zasypia teraz o 19:00, to zalecamy następujący plan działania:

  • PONIEDZIAŁEK – początek przygotowań do snu (kolacja/ostatnie karmienie) około 18:10, następnie kąpiel, rytuał i odłożenie do łóżeczka około 18:50
  • WTOREK – początek przygotowań do snu (jw.) około 18:00, odłożenie do łóżeczka około 18:40
  • ŚRODA - początek przygotowań do snu (jw.) około 17:50, następnie kąpiel, rytuał i odłożenie do łóżeczka około 18:30 (dzisiaj możecie zauważyć u Waszego dziecka potrzebę rozpoczęcia dnia i zasypiania na drzemki o nieco wcześniejszych porach)
  • CZWARTEK - początek przygotowań do snu (jw.) około 17:40, odłożenie do łóżeczka około 18:20
  • PIĄTEK - początek przygotowań do snu (jw.) około 17:30, następnie kąpiel, rytuał i odłożenie do łóżeczka około 18:10
  • SOBOTA - początek przygotowań do snu (jw.) około 17:20, następnie kąpiel, rytuał i odłożenie do łóżeczka około 18:00

Na dostosowanie się do nowego rytmu życia wszyscy potrzebujemy czasu. Dzieci mogą początkowo wydawać się bardziej rozdrażnione i marudne. Reagujcie odpowiednio do ich oznak zmęczenia, trzymajcie się właściwych czasów aktywności, a zmiana pór snu będzie łatwiejsza!

My nie możemy doczekać się Dnia Wyspanego Rodzica ("wyspanego" przynajmniej w teorii), gdyż nasze dzieci w niedzielę obudzą się dopiero około 8:00 rano według czasu letniego. Czego i Wam życzymy!